طراحی صفحه وب رسپانسیو (واکنشگرا) چیست؟

طراحی صفحه وب رسپانسیو (واکنشگرا) چیست؟

چگونه وب سایت ها می توانند با میلیون ها صفحه نمایش موجود همگام شوند؟

طراحی وب ریسپانسیو یا به صورت مخفف طراحی RWD.

با طراحی وب سایت واکنشگرا، وب سایت شما (و صفحات آن) می تواند بهترین تجربه و نمایش بی نقصی را از طریق دسکتاپ، لپ تاپ، تبلت یا تلفن هوشمند خود به کاربران ارائه دهد. برای این اتفاق، وب سایت شما نیاز به یک طراحی وب واکنشگرا دارد.

 

حال طراحی وب واکنشگرا چیست و چگونه کار می کند؟

برای آگاهی از این مسئله با ما در ادامه این مطلب همراه باشید. اضافه بر این نمونه های واقعی طراحی وب واکنشگرا را مشاهده کنید! اگر می خواهید در مورد طراحی وب ریسپانسیو اطلاعاتی بیشتری کسب کنید، برای دریافت نکات طراحی وب و بازاریابی برای کسب و کار خود در خبرنامه اختصاصی ما ثبت نام کنید.

 

طراحی وب واکنشگرا چیست؟

طراحی وب ریسپانسیو، که RWD نیز نامیده می شود، یک روش طراحی وب مدرن را توصیف می کند که به وب سایت ها و صفحات وب اجازه می دهد تا با تطبیق ابعاد و اندازه خود با نوع دستگاه کاربر، اعم از دسکتاپ، لپ تاپ، تبلت یا تلفن هوشمند، در همه دستگاه ها و در هر اندازه ی صفحه نمایش به خوبی نمایش پیدا کند.

طراحی وب ریسپانسیو چگونه کار می کند؟

طراحی وب پاسخگو از طریق Cascading Style Sheets (CSS)، با استفاده از تنظیمات استایل های مختلف بسته به اندازه صفحه نمایش، جهت صفحه نمایش، وضوح رنگ و سایر ویژگی های دستگاه مورد استفاده، کار می کند.

آیا وب سایت من ریسپانسیو است؟

در هر مرورگر وب به سرعت می توانید ببینید که آیا یک وب سایت پاسخگو هست یا خیر.

  • گوگل کروم را باز کنید
  • به نشانی وب سایت خود رفته
  • دکمه های Ctrl + Shift + I را فشار دهید تا ابزار Chrome DevTools را ببنید
  • سپس دکمه های Ctrl + Shift + M تا تنظیمات ابعاد دستگاه ها را ببینید
  • صفحات سایت خود را از سایز موبایل، تبلت یا دسکتاپ مشاهده کنید

می توانید از یک ابزار رایگان مانند Google’s Mobile-Friendly Test استفاده کنید تا ببینید آیا صفحات وب سایت شما برای تلفن همراه مناسب هستند.

چرا طراحی وب واکنشگرا برای طراحان وب و صاحبان مشاغل مهم است؟

طراحی وب ریسپانسیو، طراحان وب را از طراحی رابط کاربری و توسعه دهندگان وب را از کار شبانه روزی برای ایجاد وب سایت های مناسب برای هر یک از دستگاه های مختلف راحت می کند. همچنین زندگی صاحبان مشاغل، بازاریابان و انجام تبلیغات را آسانتر می کند.

در اینجا چند مزیت وجود دارد:

  • برای هر دستگاه یک سایت: چه از طریق iMac 27 اینچی با اتصال بی سیم و چه از روی صفحه تلفن همراه Android شما مشاهده می شود. وب سایت شما برای بهره بردن بهینه روی تمام دستگاههای کاربر پیکربندی می شود.
  • طراحی بهینه برای دستگاه: با طراحی وب ریسپانسیو، تمام تصاویر، فونت ها و سایر عناصر HTML به طور مناسب مقیاس بندی می شوند، و اندازه صفحه نمایش کاربر را به حداکثر می رسانند.
  • نیازی به ریدایرکت(انتقال به صفحه دیگر) نیست: سایر گزینه های طراحی غیر از واکنشگرا نیاز دارند تا کاربر را به نسخه مناسب یک صفحه وب هدایت (عملیات ریدایرکت) کنند. بدون نیاز به تغییر مسیر یا ریدایرکت، کاربر می تواند در سریع ترین حالت به محتوایی که می خواهد مشاهده کند دسترسی پیدا کند.

طراحی وب واکنشگرا از نظر قیمت نیز مناسب است. همچنین مدیریت آن برای شما آسان تر است زیرا در اینجا به جای دو قالب یک قالب وب سایت دارید. و لازم نیست دوبار تغییرات را ایجاد کنید. وقت زیادی دارید که می توانید روی محتوای وب سایت کار کرده و آنها را به روز کنید.

مثال های طراحی وب واکنشگرا

برای دیدن چگونگی عملکرد طراحی وب واکنشگرا، از طریق تلفن هوشمند خود به اینترنت دسترسی پیدا کرده و برخی از سایت های ذکر شده در این آدرس mediaqueri.es که یک گالری آنلاین از سایت های دارای طراحی وب واکنشگرا است را مرور کنید.

اکنون ، به همان سایت ها در دستگاه دارای اینترنت دیگر مانند لپ تاپ یا iPad خود نگاه کنید. همچنین می توانید از DevTools در Chrome استفاده کنید.

توجه کنید که چگونه صفحات اندازه ی خود را متناسب با دستگاهی که در آن هستید تغییر می دهند؟

این طراحی وب واکنشگرا است.

کلام آخر

اگر در زمینه طراحی وب سایت ریسپانسیو خود به دنبال کمکی حرفه ای هستید ، دی ام کلیک می تواند به شما کمک کند. ما تعداد زیادی سایت راه اندازی شده داریم و خدمات طراحی و توسعه وب واکنشگرا را ارائه می دهیم.

جهت مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر از طریق صفحه تماس اقدام فرمایید.

منبع نمایش این مقاله: webfx

اشتراک گذاری :

افزودن نظر جدید

 نظر شما با موفقیت ارسال شد. متشکرم!   تازه کردن
Error: لطفا دوباره تلاش کنید