طراحی وب انطباقی در مقابل طراحی وب واکنشگرا

طراحی وب انطباقی در مقابل طراحی وب واکنشگرا

در دنیای وب مدرن نیاز است تا وب سایت ها به خوبی در هر اندازه ی صفحه نمایشی دیده شده و عمل کنند. این مسئله یک خبر فوری نیست بلکه به عنوان یک طراح سالهاست که این مسئله را بیان میکنم. زیرا بیش از یک راهکار برای به انجام رساندن این بخش وجود دارد، مثل طراحی انطباقی و طراحی واکنشگرا که در این مقاله در مورد آنها بحث خواهیم کرد.

در این مقاله اصطلاحاتی برای توصیف این تکنیک ها به کار می رود، که ممکن است سردرگمی هایی را ایجاد کند. همانند بسیاری از جنبه های طراحی و توسعه، این متن هم دارای اصطلاحات تخصصی و مد است که ممکن است در برخی مواقع باعث سردرگمی و اشتباه گرفتن آنها به جای یکدیگر شود.

هر دو طراحی انطباقی و واکنشگرا یک هدف نهایی مشابه دارند: اطمینان از تجربه ی خوب کاربران در مشاهده وب سایت در صفحات نمایش بزرگ، صفحات کوچک و هر آنچه که در این بین قرار دارد.ولی برای رسیدن به این هدف رویکردهای بسیار متفاوتی را در پیش می گیرند.

امروز، ما به شما برای انتخاب راه حل مناسب کمک کرده و این اختلافات را بررسی میکنیم.

طراحی وب واکنشگرا (Responsive) چیست؟

معمول ترین گزینه مورد استفاده از این دو تکنیک، طراحی واکنشگرا(responsive) محتوای جدید را بر اساس اندازه مرورگر مرتب می کند.

CSS media queries برای تنظیم یک یا چند نقطه شکست استفاده می شوند – رزولوشن های Viewport که عناصر انتخاب شده وب سایت متناسب با آن ها تنظیم می شوند. نقاط شکست صفحه نمایش معمولاً با تقلید و استفاده از اندازه های رایج صفحات دستگاه های همراه مشهور، از جمله تلفن و تبلت تنظیم می شوند.

یک مثال متداول در این مورد، ناوبری واکنشگرا است. به یک نوار ناوبری تمام عرض فکر کنید که در صفحات بزرگتر (لپ تاپ ها و رایانه های رومیزی) نمایش داده می شود. همانطور که viewport کوچکتر میشود، نوار ناوبری نیز می تواند بسته به فضای در دسترس (پهنای صفحه نمایش در بیشتر مواقع منظور ماست) تنظیم شده و در فضای کوچکتری نمایش داده شود. پس از آن، در صفحات نمایش موبایلی و بسیار کوچک بیشتر مواقع، همان قسمت ناوبری در زیر منویی با نام “همبرگر” پنهان می شود.

چینش لایه ها به حالت چند ستونی ریسپانسیو نیز بسیار محبوب هستند. طراحان اغلب آنها را طوری تنظیم و ایجاد می کنند که روی صفحات نمایش کوچکتر به صورت پشته ( STACK ) روی هم قرار بگیرند. در صفحه های متوسط مانند تبلت ها، ستون ها ممکن است در حالت درشت و دست نخورده در کنار یکدیگر و یا تا حدی روی هم قرار بگیرند. این ویژگی در واقع در خصوصیات CSS مانند Flexbox تعبیه شده است که به طور خودکار ستون ها را با توجه به پهنای صفحه نمایش تنظیم کند.

 

طراحی وب ریسپانسیو و آداپتیو

مزایای طراحی واکنشگرا

شاید بزرگترین مزیت استفاده از تکنیک های طراحی واکنشگرا این باشد که کاربران اساساً وب سایت یکسانی را در تمام دستگاه ها دریافت می کنند. این تداوم به بازدیدکنندگان همیشگی این امکان را می دهد تا راحت تر هر آنچه را که می خواهند پیدا کنند.

علاوه بر این، افزودن عناصر واکنشگرا به CSS نسبتاً ساده است. در این مورد می بایست هر آنچه که در صفحات بزرگ هست استفاده کنید و چینش را به شکل متفاوت تری انجام دهید. حتی در وب سایت های قدیمی که قبل از انقلاب گوشی های هوشمند طراحی شده اند می تواند بدون مشکل زیادی سایت را هماهنگ کرد.

طراحی پاسخگو از نظر هزینه و زمان نیز به صرفه است و نیازی نیست چندین بار یک صفحه را برای دستگاههای مختلف طراحی کنید.

سرانجام، از آنجا که محتوا و URL یک صفحه معین در طیف کاملی از Viewport ها یکسان است ، طراحی پاسخگو برای سئو بهتر است. به لطف این سازگاری، موتورهای جستجو تمایل دارند کمی بهتر از این وب سایت ها استفاده کنند.

معایب طراحی واکنشگرا

ریسپانسیو بودن همه ی سایت ها خبر خوبی نیست. برخی از طرح های وب سایت ممکن است در یک صفحه بزرگ خوب باشد، اما مدیریت آنها در viewport های کوچک دشوارتر است.

مقادیر زیادی از پیمایش (scrolling) ممکن است لازم باشد – حتی اگر این کار به اندازه قبل تابو نباشد. همچنین، برخی از عناصر تعاملی یا دارای کدهای سنگین ممکن است برای استفاده در تلفن خیلی کند و دست و پا گیر باشند.

 

معایب طراحی انطباقی

 

طراحی وب تطبیقی (Adaptive) چیست؟

طراحی تطبیقی (adaptive) ​، که به آن “پیشرفت تدریجی” نیز گفته می شود ، فرآیند ایجاد چندین طرح ثابت برای اندازه های مختلف صفحه است. در حقیقت، یک طراح می تواند تجربه های کاملاً متفاوتی را برای تلفن ها، تبلت ها و کامپیوترهای رومیزی ایجاد کند.

ایده این است که شما با یک چیز بسیار پایه ای شروع می کنید و سپس “تجربه” را برای صفحه های بزرگتر “تقویت” می کنید. هرچه صفحه نمایش کاربر بزرگتر باشد، امکان مشاهده ی زرق و برق بیشتری را داراست.

یکی از راه های تجسم تفاوت بین طراحی انطباقی و واکنش گرا: مشاهده کنید که هنگام تغییر اندازه مرورگر وب در یک دستگاه دسکتاپ، یک وب سایت مشخص چگونه واکنش نشان می دهد.

یک وب سایت پاسخگو به محض رسیدن به نقاط شکست (breakpoints) خاص، به طور مستمر محتوا را تنظیم می کند. ستون ها ممکن است روی هم قرار بگیرند، نگهدارنده ها (containers) و تایپوگرافی ممکن است دچار تغییر اندازه و حالت شوند.

با داشتن یک وب سایت سازگار، یک طرح دائماً درحال تغییر وجود ندارد. در عوض، نقاط شکست جدید ممکن است طرح های کاملاً جدیدی را به وجود آورند – و بنابراین، حتی برخی اختلافات بالقوه در محتوا، به عنوان مثال: برخی از موارد غیرضروری در صفحات تلفن همراه ممکن است به طور کلی برداشته شود.

مزایای طراحی انطباقی

اجرای یک طرح انطباقی به معنای واقعاً قرار دادن کاربران در اولویت است. با طراحی یک رابط جداگانه برای یک اندازه ی خاص صفحه نمایش، طراحان می توانند نقاط درد را که اغلب با سایت های واکنشگرا همراه هستند محدود کنند.

به عنوان مثال، کاربران تلفن همراه فقط عناصر طراحی و محتوای مربوط به آنها را مشاهده خواهند کرد. یک وب سایت از نظر تئوری باید، دارای پیمایش و هضم محتوای آسانتر در صفحات کوچکتر و قابل لمس باشد.

پس، هرچه اندازه صفحه نمایش و قدرت محاسبات بیشتر به بازی می آیند، این ویژگی های اضافی نیز بیشتر خواهند شد. طراحی انطباقی برای آن است که درک و استفاده از وب برای همه یک اندازه نیست.

معایب طراحی انطباقی

از آنجا که شما صفحات جداگانه ای را ایجاد می کنید، اجرای تکنیک های طراحی انطباقی می تواند بسیار وقت گیر باشد. این مسئله به ویژه برای پروژه هایی که بودجه محدود، ضرب الاجل یا هر دو دارند نگران کننده است.

همچنین امکان تجربه ناسازگار کاربر نیز وجود دارد. توجه به جزئیات در اینجا فوق العاده مهم است، زیرا یک وب سایت نیاز به ارائه یک شکل، حس و عملکرد جداگانه اما مشابه دارد. از دست دادن جزئیات یا چند تصمیم ضعیف در روند طراحی می تواند توانایی استفاده از وب سایت در یک یا چند دستگاه را مختل کند.

صحبت از دستگاه ها است، دستگاه های جدید همیشه در حال انتشار هستند. بعضی از آنها دارای viewport های منحصر به فرد هستند و می توان طرح “اشتباه” را ارائه داد. بنابراین، ممکن است نیاز به بررسی های معمول داشته باشد تا سایت شما با آخرین فن آوری کار کند.

سئو همچنین در سایت هایی که با استفاده از “m.yoursite.com” و موارد مشابه نسخه های مخصوص تلفن همراه را ارائه می دهند نگران کننده است. این مسئله در هر شرایطی به اتفاق نخواهد افتاد، اما اگر پروژه شما تحت تأثیر قرار بگیرد، ارزش بررسی را دارد.

انتخاب روش طراحی مناسب

از کجا می دانید کدام روش برای پروژه شما مناسب تر است؟ در بسیاری از موارد، ممکن است زمان و هزینه باشد. برای این منظور، اجرای طرحهای واکنشگرا سریعتر و ارزانتر انجام می شود.

اگر از محصولات پیش ساخته (third-party) مانند قالب های وردپرس استفاده می کنید – که اغلب با سبک های واکنشگرا ارائه می شوند – این تصمیم قبلاً برای شما گرفته شده است.

با این حال، طراحی انطباقی هنوز جای خود را دارد. برای وب سایت های بزرگتر که دارای بودجه و منابع زمانی هستند ، طراحان می توانند با استفاده از تکنیک های انطباقی تجربه فوق العاده ای را برای هر دستگاه ایجاد کنند.

در هر صورت ، نتیجه نهایی اطمینان از عملکرد مناسب وب سایت شما برای هر کاربر است. خوشبختانه، دو روش کاملاً اثبات شده برای تحقق این مهم وجود دارد: طراحی انطباقی یا پاسخگو.

اگر شما نیز نیاز دارید که اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید یا نیاز است تا وب سایت خود را واکنشگرا کنید با ما تماس بگیرید تا راهکارهای اساسی و نقشه راه را نشانتان دهیم.

منبع: 1stwebdesigner

اشتراک گذاری :

افزودن نظر جدید

 نظر شما با موفقیت ارسال شد. متشکرم!   تازه کردن
Error: لطفا دوباره تلاش کنید