فضای ذخیره سازی ابری چیست و چگونه کار می کند؟

فضای ذخیره سازی ابری چیست و چگونه کار می کند؟

داده یک جز اساسی در هر کسب و کاری است. ما هر روزه با حجم زیادی از داده ها در حدود چندین و چند گیگابایت یا ترابایت سر و کار داریم. و زمانی که فایلهای زیادی را در رایانه ذخیره می کنید، به احتمال زیاد سرعت رایانه شما کند است، و در نتیجه عملکرد بازدهی سیستم ضعیف است. گرچه راه حل های ذخیره سازی خارجی زیادی برای ذخیره و پشتیبان گیری از اطلاعات شما وجود دارد، اما این دستگاه های ذخیره سازی بی خطر هم نیستند. پس امکان دارد داده های مهم خود را به دلیل هرگونه اتفاق ناگوار مانند شکستگی، سرقت، آسیب دیدن و موارد دیگر از دست دهید.

هیچ چیز بدتر از از دست دادن داده های شما یا ترس از دست دادن آنها نیست. اینجاست که فضای ذخیره سازی ابری با ویژگی های جذاب و قابلیت های عالی خود ارائه می شود. می توانید از راه دور به راحتی در منزل یا محل کار خود در پشت رایانه شخصی خود نشسته و یا خارج از خانه با تلفن هوشمند یا تبلت به مسافرت بروید.

فضای ذخیره سازی ابری گزینه ای مناسب و قابل اعتماد برای ذخیره و بازیابی اطلاعات است. سرویس های مختلف ذخیره سازی ابری مختلفی در دسترس شماست. قبل از مراجعه به یک سرویس ابری و درخواست خدمات، مهم است که بدانید ذخیره سازی ابری دقیقاً چیست و چگونه کار می کند. بنابراین ، بیایید شروع کنیم.

Cloud Storage چیست؟

فضای ابری، فضای ذخیره سازی جهت ذخیره داده ها در سرورهای از راه دور است که از طریق ابر (یا اینترنت) قابل دسترسی است. درون این سرورها داده های کاربران از راه دور مدیریت، نگهداری و پشتیبان گیری می شوند. کاربران معمولاً ماهیانه یا به ازای هر میزان مصرف مبلغی را پرداخت می کنند.

سیستم های ذخیره سازی ابری از مراکز داده با سرورها (رایانه های) عظیم استفاده می کند که داده ها را به صورت فیزیکی ذخیره می کنند و از طریق وب به صورت آنلاین در دسترس کاربران قرار می دهند. کاربران می توانند از راه دور محتوای خود را بارگذاری کنند، آنها را ذخیره کرده و داده ها را در صورت لزوم بازیابی کنند.

با معرفی و به وجود آمدن cloud، حال دیگر برای انتقال داده های خود از یک مکان به مکان دیگر نیازی به خرید سرور، دیسک سخت خارجی و حافظه های فلش ندارید.

ذخیره سازی ابری چگونه کار می کند؟

فضای ذخیره سازی ابری ساده و آسان کار می کند. در ذخیره سازی ابری، اطلاعات در مراکز داده ای که در هر جای دنیا قرار دارند و توسط شخص ثالث (third party) نگهداری و ذخیره می شوند. از آنجا که داده ها در سرورهای میزبانی قرار دارند، بنابراین از طریق رابط کاربری وب به راحتی در دسترس هستند.

فضای ذخیره سازی ابری از زنجیره ای از سرورها استفاده می کند که هم شامل سرور کنترل اصلی و هم سرورهای ذخیره سازی می باشد. سرورها همه با یکدیگر مرتبط هستند و بسته به نوع استفاده و نیاز شما می توان از آنها استفاده کرد و بر این اساس صورتحساب و هزینه محاسبه و دریافت می گردد. فضای ذخیره سازی ابری در هزینه های شما صرفه جویی می کند در غیر این صورت با افزایش نیاز کسب و کار مجبور به صرف هزینه بالا برای سرورهای سخت افزاری قوی تر خواهید شد. اما در فضای ذخیره سازی ابری، شما فقط هزینه فضای اشغال شده توسط داده های خود را در ابر پرداخت می کنید.

فضای ذخیره سازی ابری به طور کلی از انواع پرونده ها در هر اندازه ای پشتیبانی می کند بنابراین می توانید به راحتی تمام مطالب مهم خود را مانند اسناد، ویدیو ها، عکس ها، موسیقی، فیلم ها و موارد دیگر را بارگذاری کنید. پس از ثبت نام در سرویس ذخیره سازی ابری و بارگذاری پرونده های خود، می توانید آن را با تلفن همراه هوشمند، رایانه لوحی یا سایر دستگاه های همراه خود همگام سازی کنید تا در هنگام حرکت به راحتی دسترسی داشته باشید.

جذاب ترین ویژگی راه حل های ذخیره سازی ابری این است که شما می توانید فایلهای خود را از هرجای دنیا آپلود یا حتی بدون حمل لپ تاپ خود دانلود کنید. شما فقط به دسترسی به اینترنت و هر دستگاه موبایلی نیاز دارید و اپلیکیشن ارائه دهنده خدمات خود را روی آن نصب کنید. سپس، به سادگی به حساب خود وارد شوید و پرونده ها را آپلود یا دانلود کنید.

Cloud همچنین به شما امکان می دهد محتوای خود را با سایر کاربران یا اعضای تیم که برای شرکت شما کار می کنند به اشتراک بگذارید. می توانید به آنها دسترسی دهید تا پرونده های به اشتراک گذاشته شده با آنها را از راه دور ویرایش کرده و یا بخوانند. اعضای تیم شما می توانند روی یک پروژه همکاری کرده، کار کنند و اسناد مشترک شما با آنها را ویرایش کنند. شما می توانید از افراد دعوت کنید تا به پرونده ها و پوشه های شما دسترسی پیدا کنند و همه افرادی که دسترسی لازم دارند می توانند اسناد مشترک را در حساب کاربری خود ببینند.

داده های ذخیره شده در فضای ذخیره سازی ابری با ترکیبی از گذرواژه قوی ایمن و محافظت می شوند بنابراین هر شخص غیرمجاز نمی تواند به پرونده های به اشتراک گذاشته شده یا آپلود شده توسط شما دسترسی داشته باشد. همچنین ، فضای ذخیره سازی ابری دارای قابلیت بازیابی و دریافت پرونده ها، پوشه ها و یا اسنادی است که به طور تصادفی حذف شده اند. این گزینه به شما امکان می دهد تا با پیوند دادن حساب خود با هر دستگاهی مانند تبلت، تلفن هوشمند یا رایانه شخصی، داده های خود را بازیابی کنید.

ذخیره سازی ابری نمونه ای از پیشرفت فناوری است که روشی ابتکاری برای حفظ و مدیریت محتوای ما در اختیار ما قرار می دهد. با پرداخت هزینه بصرفه ی ماهانه، هرکسی می تواند داده های خود را بدون نگرانی درون فضایی به صورت امن در یک مکان آنلاین ذخیره کند. بارگیری و بارگیری پرونده هایی شخصی با استفاده از cloud آسان است. علاوه بر این ، آنها در امنیت تقریبا کاملی هستند. شما و هر کسی که مجاز است به راحتی آنها را در دسترس دارد. با استفاده از رایانه شخصی یا دستگاه های همراه می توانید به پرونده ها در هر زمان، از هرجای دیگر دسترسی پیدا کنید.

توسط لینک زیر می توانید با برخی سرویس دهنده های مهم و قوی در حوزه ارائه فضای ابری ذخیره سازی داده ها آشنا شده و به آنها دسترسی داشته باشید.

لیست سرویس های فضای ابری معروف و پرکاربرد

منبع نوشته:officialtop5review

اشتراک گذاری :

افزودن نظر جدید

 نظر شما با موفقیت ارسال شد. متشکرم!   تازه کردن
Error: لطفا دوباره تلاش کنید