نحوه رتبه بندی در گوگل

نحوه رتبه بندی در گوگل

 

خب، شما میخواهید بدونید گوگل چه شکل رنک بندی رو انجام میده. خبر خوب این هست که شما لازم نیست یک متخصص حرفه ای بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) باشید، هر کسی می تواند این کار را انجام دهد. خبر بد این است که این اتفاق یک شبه نخواهد افتاد. در حقیقت، به ویژه زمانی که شما در یک بازار رقابتی برای کسب جستجوها هستید، یک زمان طولانی برای رسیدن به رنک های بالا در گوگل را باید سپری کنید.

 

با صبر، برنامه ریزی و تلاش مداوم می توانید سایت خود را در صفحات نتایج موتورهای (SERPs) جستجوگر بالا خواهید آورد و ترافیک بیشتری جذب کنید. در این مقاله، به صورت خلاصه شده برخی از مراحل مورد احتیاج شما جهت دستیابی به موفقیت معرفی میکنیم و بحث در مورد موضوعاتی از جمله ممیزی سایت، میزبانی سایت، کلمات کلیدی، محتوا و رقابت را خواهیم داشت.

سایت خود را ممیزی کنید

Ahrefs یک ابزار ممیزی آنلاین سایت فراهم می کند (اعتبار تصویر: ahrefs.com)

 

 

اولین قدم برای یادگیری رتبه بندی در Google ، انجام ممیزی سایت شماست. ابزارهای آنلاین مختلفی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها این کار را برای خود انجام دهید. این ابزارها مواردی را که می توانند در رتبه بندی شما تاثیر گذار باشند یا خطاهایی که باید برطرف کنید را برجسته میکنند، از جمله خطاهای خزنده (صفحاتی که ربات های جستجو نمی توانند به آنها دسترسی پیدا کنند)، لینکهای خراب، اینکه آیا سایت شما ریسپانسیو است؟ ،سرعت سایت شما چقدر است؟ ،و مشکلات مربوط به پرونده robots.txt یا XML نقشه سایت شما.

اگر سایت شما کند است، ممکن است لازم باشد با ارائه دهنده سرویس میزبانی وب خود صحبت کنید تا بفهمید آیا روشهایی برای سریعتر شدن آن وجود دارد یا اینکه ممکن است نیاز باشد به سرورهایی که عملکرد بهتری دارند نقل مکان کنید. و شاید روش هایی وجود داشته باشد که بتوان کدهای سایت را بهبود بخشیده تا سریعتر و سازگار با تلفن همراه شود.

Google Analytics و Google Search Console را نصب کنید

Google Analytics اطلاعات زیادی در مورد نحوه استفاده افراد از سایت شما به شما می دهد (اعتبار تصویر: Google)

 

اگر از قبل Google Analytics و Google Search را در سایت خود نداشته اید، باید آنها را نصب کنید. بدون آنها، شما بی خبر میمانید که چه کسانی از سایت شما بازدید می کنند، چگونه سایت شما را پیدا کرده اند، از کدام صفحات بازدید می کنند یا مدت زمان ماندگاری شما چیست. نصب این ابزارها به شما شواهد کمی نیز نشان می دهد که آیا تغییراتی که برای بهبود رتبه خود انجام می دهید واقعاً موثر هستند یا خیر (مطمئن باشید که نتایج خود را بر روی بستر ذخیره سازی ابری مناسبی ذخیره می کنید تا شما و تیمتان به آنها دسترسی ایمن داشته باشید).

کلمات کلیدی خود را بشناسید

کلمات کلیدی کلماتی هستند که افراد هنگام جستجوی آنلاین در موتورهای جستجو تایپ می کنند. برای اطمینان از اینکه سایت شما دارای کلمات کلیدی برای جذب نوع مناسب بازدید کننده است، باید تحقیق درباره کلمات کلیدی انجام دهید.

زمانی که می خواهید بدانید کدام کلمات کلیدی را هدف قرار دهید این چند نکته را باید در نظر داشته باشید . ابتدا باید کلمات کلیدی مرتبط با تجارت یا موضوع سایت خود را هدف قرار دهید. و نیز می خواهید روی کلمات کلیدی کار کنید که میزان مناسبی از ترافیک را ایجاد کنند، کلماتی که در یک زمان خاص بسیار مورد رقابت هستند استفاده نکنید. سعی کنید کلمات کلیدی خیلی گسترده را انتخاب نکنید. به عنوان مثال ، اگر سایت شما نوع خاصی از ابزارک را میفروشد، کلمه کلیدی مورد نظر شما باید به جای فقط “ابزارک”، “نام ابزارک خاص” باشد.

 

عبارات کلمه کلیدی تک کلمه ای ممکن است برای هدف گذاری SEO بسیار گسترده باشند (اعتبار تصویر: Google)

 

همچنین باید سعی کنید به صورت همزمان برای بیش از یک کلمه کلیدی رتبه بندی را انجام دهید. یک کلمه کلیدی منفرد می تواند اساس یک عبارت کلیدی باشد ، مانند “ابزارک” از مثال قبلی ما. اما می توان با کلمات اصلاح کننده که کلمه کلیدی پایه را توصیف می کنند، عناصری مانند مکان را نیز اضافه کرد. نمونه ای از این ممکن است “فروشگاه صنایع دستی، نام مکان” باشد.

کلمات کلیدی رقبا را بشناسید

 

یک ابزار کلمه کلیدی به شما کمک می کند کلمات کلیدی مورد استفاده رقبا را کشف کنید (اعتبار تصویر: ahrefs.com)

 

یافتن کلمات کلیدی مناسب برای هدف گیری ، گاهی اوقات می تواند یک فرآیند طولانی باشد که اغلب شامل آزمایش و خطا است. یکی از راه های کمک کننده در سرعت بخشیدن به این فرآیند، بررسی این است که رقبای شما کدام کلمات کلیدی را هدف قرار می دهند.

با جستجوی یک عبارت کلیدی که یکی از صفحات اصلی سایت شما را برای آن رتبه بندی می کند، شروع کنید. سپس، به وب سایت های رقبا نگاه کنید که برای همان مدت در رتبه بندی ظاهر می شوند. در مرحله بعدی ، می توانید سایر کلمات کلیدی را پیدا کنید که صفحه رقیب نیز دارای رتبه بندی است. در آخرین قسمت این فرآیند، شما مجبور به استفاده از ابزار تحقیق برای کلید واژه ثالث (third-party) هستید، زیرا Google این اطلاعات را به شما نمی دهد.

کلمات کلیدی خود را فیلتر کنید

 

SEMrush ابزاری است که می تواند داده های حجم جستجو را فراهم کند (اعتبار تصویر: semrush.com)

 

پس از انجام دو مرحله قبلی، باید لیست کاملی از کلمات کلیدی بالقوه برای هدف قرار دادن در متن وب سایت خود داشته باشید. اما اکنون شما باید انتخاب کنید که کدام یک از آنها بهترین مورد است که تلاش خود را بر روی آنها متمرکز کنید.

برای ارزشمند بودن، کلمات کلیدی شما باید چند معیار اساسی را داشته باشند. واضح است که باید به تجارت یا موضوع وب سایت شما مرتبط باشند.

کلمات کلیدی همچنین باید حجم جستجوی کافی را داشته باشند، یعنی تعداد افراد کافی در هر ماه آن عبارات را جستجو کنند. تعیین میزان مناسب حجم به خود کلمه کلیدی بستگی دارد. اگر کلید واژه های کم حجم رقابتی نباشند، می توانند ارزش هدف گذاری داشته باشند و می توان آنها را به گزینه مناسبی برای وب سایت های جدید تبدیل کرد.

اما مهمتر از همه ، شما باید بتوانید برای هر کلمه کلیدی محتوای مناسب تولید کنید و بازدیدکنندگان را جلب کنید و رتبه خوبی داشته باشید. نکته آخر، اینکه رتبه بندی برای یک کلمه کلیدی خاص چقدر دشوار است، به عنوان نمره دشواری کلمه کلیدی شناخته می شود، و دوباره این چیزی است که برای یافتن آن باید از ابزار تحقیق کلید واژه ثالث (third-party) استفاده کنید.

نمره کلمات کلیدی مورد نظر خود را با کلماتی که قبلاً رتبه بندی کرده اید مقایسه کنید. اگر بسیار دشوارتر هستند، پس احتمالاً باید از آنها اجتناب شود.

هدف کاربران خود را بدانید

 

“ایروبیک” نمونه ای از جستجو است که نتایج را با هدف جستجوی متنوع باز می گرداند (اعتبار تصویر: Google)

 

لیست کلمات کلیدی خود را فیلتر شده داشته باشید، وسوسه انگیز خواهد بود که شروع به جستجوی پست های وبلاگ کنید. اما ممکن است این همان نوع محتوایی نباشد که افراد در جستجوها به دنبال آن هستند. “Intent قصد یا هدف ” اصطلاحی است برای توصیف آنچه افراد با هر جستجوی خاصی به دنبال آن هستند. شما باید قبل از شروع تولید محتوا بفهمید که هدف افراد از جستجوی کلمات کلیدی شما چیست.

برای انجام این کار، کلمه کلیدی خود را در Google جستجو کنید و ببینید چه صفحاتی در حال رتبه بندی هستند، این صفحات چه چیزهای مشترکی دارند (می تواند تصاویر، فیلم ها یا فروش آنلاین باشد) و همچنین جستجوهای مرتبط را بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر یک جستجوی خاص به جای پیوند به صفحات سایت، نتایج جستجوی تصویر را در بالای صفحه نشان دهد، می دانید که تصاویر چیزی است که باید بر روی آن تمرکز کنید. پس از دانستن هدف کلمه کلیدی، می توانید به مرحله بعدی بروید.

محتوای خود را ایجاد کنید و آن را “کامل” کنید

محتوای وب سایت می تواند در شکل های مختلفی تولید و انتشار یابد. می توان متن، تصاویر، فیلم، صوت یا بازی باشد. وقتی می دانید چه نوع محتوایی با هدف کلمات کلیدی شما مطابقت دارد، می توانید با جستجوی خود، محتوایی را که بیشتر افراد به دنبال آن هستند تولید کنید.

هدف از محتوای شما باید جلب رضایت کامل بازدیدکنندگان باشد تا نیازمند بازگشت به نتایج جستجو و بازدید سایت دیگری نباشد. شما می خواهید آخرین کلیک را در SERP ها داشته باشید.

محتوای شما در صورت انجام چنین کاری کامل متصور می شود و همچنین شواهد تقویت کننده ای را ارائه می دهد و به سوالات دیگری که مربوط به جستجوی بازدید کننده است پاسخ می دهد. سایت شما همچنین باید این احساس اطمینان را به بازدید کننده بدهد که منبع معتبری است و محتوای اضافی را با کیفیت بالا پشتیبانی کند که از محتوای اصلی تقویت می کند.

صبور باشید

کسب رتبه بندی مناسب در موتورهای جستجو چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. کمی تحقیق و کار لازم است. اما، مانند بیشتر موارد، اگر وقت و تلاش خود را صرف کنید، پاداش خواهید گرفت. هنگامی که به موقعیت صفحه یک دست یافتید، اینجاست که شما را به نشستن و آرامش وسوسه می کند. گرچه در این مرحله دلیلی برای جشن می تواند باشد، اما در واقع یک مرحله مهم در راه پیشرفت و کار مداوم برای اطمینان از تازه بودن و مرتبط بودن سایت و محتوای آن است.

 

منبع این مقاله: creativebloq

اشتراک گذاری :

افزودن نظر جدید

 نظر شما با موفقیت ارسال شد. متشکرم!   تازه کردن
Error: لطفا دوباره تلاش کنید