چگونه سرور مجازی مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه سرور مجازی مناسب انتخاب کنیم؟

برای برخی از کاربران این سوال پیش می‌آید که سرور مجازی چیست و چه کاربردی دارد؟ و چگونه سرور مجازی مناسبی انتخاب کنم؟

سرور مجازی (Virtual Private Server)، به سروری گفته می‌شود که منابع سرور بین چند ماشین یا چند کاربر تقسیم می‌شود. تصور کنید که یک کامپیوتر مرکزی وجود دارد که چندین کاربر از آن استفاده می‌کنند و هر کدام از کاربران به شیوه‌ی خود از این کامپیوتر استفاده می‌کند. در مجموع می‌توانید این‌گونه تصور کنید که سرور مجازی یک راه‌حل بسیار عالی برای افرادی است که خواهان دسترسی روت بر روی یک سرور هستند و از طرف دیگر خواهان هزینه‌های یک سرور اختصاصی نیستند.

انتخاب درست یک سرور مجازی مناسب همواره یکی از دغدغه‌های وب‌مسترها است. ما در این مقاله سعی کردیم به نکات کلیدی درباره‌ی نحوه انتخاب یک سرور مجازی مناسب بپردازیم و راه‌حل‌هایی را ارائه دهیم تا به شما کمک کند که انتخاب مناسبی جهت خرید سرور مجازی داشته باشید و مناسب‌ترین گزینه جهت پیشرفت در کسب و کار شما باشد. در هنگام انتخاب سرور مجازی مناسب، اولین پرسشی که مطرح می‌شود آن است که نحوه مدیریت سرور مجازی توسط خود شخص یا توسط شرکت هاستینگ انجام شود؟ پاسخ به این سوال در واقع به نیاز‌های فردی بستگی دارد.

به‌طور خلاصه، بیشتر توسعه دهندگان تمایل دارندکه خود مدیریت VPS خودشان را برعهده بگیرند. این انتخاب توسعه دهندگان، انعطاف پذیری و آزادی عمل بیشتری را برای به‌روزرسانی، تامین امنیت سرور آنها ایجاد می‌کند و اختلالات ناگهانی و اتفاقات برنامه‌ریزی نشده را به حداقل می‌رساند. توسعه دهندگان معمولاً نیاز به VPS کاملاً مدیریت شده توسط شرکت‌های هاستینگ ندارند، زیرا صرف هزینه‌های اضافی برای مدیریت سرور مجازی، برای آنها توجیه پذیر نیست. اما اگر تیم فنی شما جهت مدیریت VPS حرفه‌ای نباشد، واگذاری مسئولیت‌های سنگین مدیریت سرورمجازی به شرکت هاستینگ، گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

چگونه نیازهای آینده سرور مجازی مناسب خود را ارزیابی کنم؟

 RAM مورد نیاز فعلی شما لزوماً آن چیزی نیست که فردا به آن نیاز دارید و این مسئله در مورد دیسک و سایر منابع نیز صادق است. به همین دلیل سرور مجازی‌های ما مقیاس‌پذر هستند و به‌روز‌رسانی آنها نیز به سرعت انجام می‌شود شما همچنین می‌توانید VPS خود را در هر زمان و تنها با چند کلیک به مدل یا سری قدرتمندتری ارتقاء دهید.

سرور مجازی لینوکس یا سرور مجازی ویندوز کدام مناسب من است؟

مهارت‌ها، ابزارها و نرم‌افزاری که روی سرور خود اجرا می‌کنید، انتخاب شما را تعیین می‌کند. اگر یک توسعه دهنده .NET هستید یا به فکر استقرار و راه‌اندازی برنامه‌های مایکروسافت یا برنامه‌های طراحی شده برای این سیستم عامل هستید، سرور ویندوز اغلب بهترین انتخاب است. اگر از طرفداران تکنولوژی‌های متن باز هستید در صورت داشتن مهارت‌های لازم می‌توانید اکثر این تکنولوژی‌ها (مانند CMS، PHP، Mysql و …) را در لینوکس راحت‌تر نصب کنید.

استفاده از RAM مناسب

آیا شما به طور همزمان چندین وب‌سایت و پروژه در حال اجرا دارید؟ برای ادامه کار به مقدار حافظه یا RAM مناسب نیاز دارید. یک سرور مجازی کارآمد به حداقل ۴ گیگابایت رم نیاز دارد، که این حداقل مقدار توصیه شده برای پروژه‌های حاوی اطلاعات بالا است. شما می‌توانید فضای کلی رم خود را در اختیار داده‌های خود قرار دهید، اما بدون یک CPU کارآمد برای پردازش، قادر به استفاده از همه توان RAM خود نیستید.

استفاده از CPU قوی

انتخاب یک سرور مجازی با پردازنده چند هسته‌ای و معماری ۱۴ نانومتری گزینه‌ی خوبی برای انتخاب سرور مجازی مناسب است. به‌عنوان مثال پردازنده‌های اینتل E5 و E7 از سرور Xeon با معماری‌ Broadwell یا Haswell و بهره‌گیری از پردازنده‌های چند هسته و تخصیص منابع در زمان‌های پیک کاری، عملکرد سرور را بهینه می‌کند.

استفاده از فضای ذخیره سازی 

فضای ذخیره‌سازی در صورتی که به‌صورت هارد دیسک سنتی ارائه شود، تقریباً همیشه بزرگ‌تر و ارزان‌تر خواهد بود. اما برای بهینه سازی، فضای ذخیره‌سازی به‌صورت SSD یا  solid-state storage برای میزبانی VPS ضروری است.

به اولین باری که از یک درایو SSD استفاده کرده اید فکر کنید، طبیعتاً عملکرد SSD ترکیبی از boot و بارگذاری سریع، عملکردی روان و یکنواخت و عملیات انتقال پر سرعت بوده است. سرعتی که SSD ها به آن مشهور هستند تنها مزیت آنها در زمان استفاده از آنها در VPS نیست، زیرا علاوه بر این، مقاومت آنها در مواجهه با خرابی‌های ناشی از نوسان و قطعی برق نیز باعث می‌شود آنها گزینه‌ای مناسب برای میزبانی وب باشند.

استفاده از RAM و CPU متناسب و ترجیحاً قدرتمند‌تر کاری هوشمندانه است، اما بدون ابزار ذخیره‌سازی سریع برای پاسخ دهی به آن درخواست‌ها، این فناوری در حد ظرفیت خود مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. با انتخاب یک CPU با معماری نسل آینده و مقدار قابل توجهی از RAM و فضای ذخیره‌سازی از نوع SSD ،از کارآمدی بالای VPS خود اطمینان خواهید داشت.

دسترسی کامل (روت)

  دسترسی روت برای VPS های مبتنی بر لینوکس امری غیر‌ قابل مذاکره است. این همان نکته‌ای است که شما باید بدانید. شما به قابلیت اجرای اسکریپت‌ها، SSH یا کنترل‌های کامل خط فرمان و اتوماسیون بدون محدودیت در هر زمان و بر اساس شرایط خود نیاز دارید. به‌همین دلیل برای مدیریت این موارد شما به یک کنترل پنل نیاز دارید. آخرین نسخه Plesk Onyx با امکان مدیریت قوی بر عملکردهای کاربردی و افزودن آسان دامنه‌ها، سایت‌ها، پایگاه داده‌ها و موارد دیگر گزینه مناسبی برای این امر است.

خدمات پشتیبانی ۲۴/۷

مشتریان شما می‌خواهند که سایت شما در هر لحظه از خواب و بیداری، عملیاتی و در دسترس باشد. بر همین اساس، مشتری شما نیز انتظار دارد که برای سرور خود در صورت تقاضا پشتیبانی اختصاصی ارائه داده شود. دانستن اینکه یک شخص حقیقی برای مشاوره گام به گام و در مواقع اضطراری حاضر برای انجام این ماموریت است، برای مشتری بسیار مهم است.

مقیاس پذیری و منابع قوی سرور مجازی

 کسب و کار یا سازمان شما همیشه در حال پیشرفت است. این روند می‌تواند در مورد VPS شما نیز صادق باشد. یک سرور مجازی مناسب باید دارای این مقیاس پذیری باشد. از این گذشته پیشرفت حوزه IT منتظر هیچ کس نمی‌ماند، بنابراین مشتریان (و شرکت) شما انتظار راه‌حل‌های فوری را دارند. یکی دیگر از نیازهای کسب و کار شما که ممکن است از آن غافل شده باشید، حفاظت از داده‌های مشتریان شما است.

انتقال مطمئن دادها به سرور مجازی

انتقال به یک هاست جدید مانند نقل مکان کردن به یک خانه جدید است، یک اتفاق جدید و هیجان‌انگیز است طور که دارایی‌های شما دور ریخته نشود. انتقال یکپارچه و کم هزینه و یا رایگان و نیز یک تعهد به مشتریان که هرگز داده‌ها و اطلاعات آنها حذف نشود، یکی از مزایای سرور مجازی خوب است.

موقعیت جغرافیایی سرور مجازی

  فارغ از این که می‌خواهید تجربه لذت بخش‌تری را در اختیار کاربران خود قرار دهید یا وب‌سایت خود را به منظور بهینه‌سازی موتور‌های جستجوگر (SEO) بهبود ببخشید، تعیین موقعیت جغرافیایی سرویس میزبانی وب شما در کشوری که مخاطبان بیشتری دارند، استراتژی موثر‌تری است.

کاربران هدف خود را با استفاده از یک ابزار تجزیه و تحلیل وب web analytics مشخص کنید تا ارزیابی بهتر و دقیق‌تری از مخاطبان خود داشته باشید و VPS خود را به موقعیتی نزدیک کنید که مخاطبان شما بیشتر در آنجا متمرکز هستند.

همچنین اگر تراکم کاربران در مکان‌های مختلف و متعدد بالا است، می‌توانید تعداد VPSخود را بیشتر کنید، اما در صورت نیاز به هنگام ارتباط بین سرورهای مختلف، باید مسافت بین سرورها به هنگام تبادل داده و پاسخگویی نیز در نظر داشته باشید.

افزودن IP اضافی به سرور مجازی

ممکن است در موقعیت‌های مختلف همچون موارد ذیل نیاز به افزودن IP به VPS خود داشته باشید:

  • نصب گواهینامه SSL
  • تخصیص و اتصال یک آدرس IP اختصاصی به هر وب‌سایت میزبانی شده بر روی سرور خود (در صورت عدم انجام این کار، وب‌سایت‌ها به‌طور خودکار به IP سرور متصل می‌شوند).
  • از IP های مجزا برای کانال‌های مختلف (مانند وب، برنامه‌های تلفن همراه و غیره) استفاده کنید.
  • اختصاص IP های مختلف به سرویس‌های مختلف (مانند CMS، بانک اطلاعاتی و غیره).
  • اختصاص چندین IP به یک وب‌سایت واحد. این امر به ویژه می‌تواند برای وب‌سایت‌های چند زبانه مفید باشد و به هر دامنه (مانند mysite.co.uk، mysite.es، mysite.it، mysite.ca و غیره) اجازه می‌دهد تا در کشور یا منطقه زبانی مربوط قرار داشته باشد که این یک استراتژی موثر برای بهبود عملکرد سئو بین المللی شما است.

 منبع این مقاله:wp-parsi 

اشتراک گذاری :

افزودن نظر جدید

 نظر شما با موفقیت ارسال شد. متشکرم!   تازه کردن
Error: لطفا دوباره تلاش کنید